Jaký je nejlepší tým Huskerů, který nikdy nevyhrál šampionát?

Je několik týmů, které by mohly být legitimně navrženy jako odpověď na tuto otázku, ale já jsem vybral The Scoring Explosion, fotbalový tým Huskerů z roku 1983.

Tým z roku 1983 byl celou sezónu na prvním místě v anketě AP. Nebylo překvapením, že byli tak vysoce ceněni poté, co se vrátili hlavní přispěvatelé z týmu z roku 1982, který skončil 11-1. (O týmu Cornhuskers z roku 1982 psal včera Jon.)

Jediná anketa, ve které Cornhuskers v roce 1983 nebyli na prvním místě?

Ta poslední.

Ale to předbíhám. Většina z vás ten příběh zná.

1983 Nebraska Football In a Nutshell

Rekord sezóny: 11-1

Útok: 52,0 bodů/zápas

Obrana: 15,5 bodů/zápas

Průměrný počet útočných yardů: 547 FREAKIN‘ YARDS PER FREAKIN‘ GAME! (402 útoků a 145 přihrávek). Není divu, že celý tento stát je tvořen lidmi z RunTheDangBall. Pokaždé, když tento tým odpálil míč, získal v průměru 7,2 yardů.

Vedoucí útočník: Mike Rozier – 2148 yardů: Turner Gill – 1516 yardů

Nejlepší nahrávač: Turner Gill – 1516 yardů: Irving Fryar – 780 yardů (19,5 yardů NA PŘIJETÍ)

Trojice: Irving Fryar – 780 yardů (19,5 yardů NA PŘIJETÍ)

Trojice. Skórující exploze.

Ceny

• Heismanova trofej – Mike Rozier (také Maxwellova cena, nejlepší hráč roku Big 8, a 1. tým All-American)
  • Trenér roku – Tom Osborne
  • Lombardi Award a Outland Trophy – Dean Steinkuhler (a 1. tým All-American)
  • All-Americans (již neuvedení) – Irving Fryar (1. tým), Turner Gill (2. tým), Scott Raridon (3. tým)

Další šílené statistiky

• Tento tým se za celou sezónu pokusil vstřelit pouze čtyři branky. Tři byly dobré.
  • Mike Rozier překonal nejméně 16 školních rekordů Nebrasky
  • Tato obrana v černých dresech pochytala 21 zachycených míčů a získala při tom přes 300 yardů. Mezitím útok hodil pouze šest interceptions a dovolil soupeřům vrátit je za CELKEM 14,7 yardů

Rekapitulace sezony

Zápas 1 – Nebraska 44 Penn State 6

Huskeři pomstili prohru v „McCloskey’s Corner“ z roku 1982 a zničili obhájce národního titulu v Kickoff Classic. Jediné body Nittany Lions vstřelili 20 sekund před koncem zápasu.

Zápas 2 – Nebraska 56 Wyoming 20

Tom Osborne veřejně kritizoval snahu v obraně ve druhé polovině zápasu (jak jinak). Skórující exploze měla ve druhé čtvrtině míč v držení pouze 3 1⁄2 minuty a nastřílela 21 bodů (zdroj).

Níže je trenérův film z malé části zápasu. Není tam žádný zvuk, ale přišlo mi to zajímavé (alespoň na pár minut).

Zápas 3 – Nebraska 84 Minnesota 13

Ano, čtete správně. Nejhorší výprask v historii minnesotského fotbalu. Podívejte se na tuto vzpomínku z deníku Omaha World Herald: „Minnesota jednou řekla Huskerům, že nejsou dobří – Nebraska odpověděla 84 body“.

Podívejte se na tyto zajímavosti!

Zápas 4 – Nebraska 42 UCLA 10

Bruins se dostali do vedení 10:0, než Huskeři zabrali. Tento zápas byl 100. vítězstvím Toma Osborna v kariéře hlavního trenéra. Jednou z nejslavnějších her kariéry Mikea Roziera byl dvoujardový běh, který překonal mnohem více yardů (vloženo níže).

Zápas 5 – Nebraska 63 Syracuse 7

Tento zápas byl snoozer. Většina lidí si z této série pamatuje ohromující rozruch, který se Orangemenům podařil v roce 1984, kdy vyhráli 17:9.

HuskerMax shrnutí zápasu

Zápas 6 – Nebraska 14 Oklahoma State 10

Kovbojové pod vedením Jimmyho Johnsona navrhli mistrovský obranný plán a jejich sázky se vyplatily, když vyřadili první tým v zemi. All-American safety Bret Clark zachytil přihrávku OK State v koncové zóně v poslední hře zápasu a zachoval tak neporaženou sezónu.

Hail Varsity má opravdu článek ohlížející se za tímto zápasem.

Zápas 7 – Nebraska 34 Missouri 13

Irving Fryar byl toho dne nemocný, ale přesto dotáhl Huskers k přesvědčivému vítězství nad Tigers. Zde je shrnutí DataOmaha.

Zápas 8 – Nebraska 69 Colorado 19

Hahahahaha! Možná jsou Buffové přece jen soupeřem. Shrnutí zápasu.

Zápas 9 – Nebraska 51 Kansas State 25

Divoké kočky se snažily, ale na Huskers neměly. Shrnutí zápasu.

Zápas 10 – Nebraska 72 Iowa State 29

Jeden z citátů Toma Osborna ze zápasu…. „Měli jsme problém je zastavit.“

DataOmaha recap

Game 11 – Nebraska 67 Kansas 13

It’s Kansas. ‚Nuff said.

Zápas 12 – Nebraska 28 Oklahoma 21

Žádný tým Huskerů nezůstal v základní části neporažen (nebo bez remízy) od týmu z roku 1971 (jednoho z nejlepších v historii.) Oklahoma často stála Nebrasce v cestě na šampionát. Letos ne.

V sezóně, kdy útok Huskerů ukradl celou show, to však bylo podruhé v roce 1983, kdy se zápas odvíjel od obrany. Více informací najdete v rekapitulaci DataOmaha.

Zápas 13 – Orange Bowl – Miami 31 Nebraska 30

Každý fanoušek Huskerů tento příběh zná, i když není dost starý na to, aby ho zažil osobně. Huskers ve čtvrté čtvrtině prohrávali 31:17. Shromáždili se, aby získali jeden touchdown. 31-24. A pak ještě jeden. 31-30 a 48 sekund před koncem zápasu.

Tom Osborne měl na výběr. Kopat extra bod a vyrovnat hru. Huskers se stále mohli stát národními šampiony – nebo se o titul alespoň dělit, pokud by kopali XP.

Osborne se rozhodl. Nechtěl žádné otázky. Žádné pochybnosti.

Jdi na dva.

Přihrávka od Gilla na Jeffa Smithe byla přerušena a Miami nakonec vyhrálo národní šampionát pro rok 1983.