Lægemiddelinduceret skade på spiserøret er en almindelig årsag til øsofagale lidelser. ‘Pilleinduceret’ øsofagitis er forbundet med indtagelse af visse lægemidler og tegner sig for mange tilfælde af erosiv øsofagitis. Indtil nu er der rapporteret om mere end 70 lægemidler, der kan fremkalde øsofagale lidelser. Antibakterielle stoffer som doxycyclin, tetracyclin og clindamycin er i mere end 50 % af tilfældene de skyldige stoffer. Andre almindeligt ordinerede lægemidler, der forårsager øsofagusskader, omfatter aspirin (acetylsalicylsyre), kaliumklorid, jernsulfat, quinidin, alprenololol og forskellige steroide og ikke-steroide antiinflammatoriske midler. Mange læger og endnu flere patienter er imidlertid ikke opmærksomme på dette problem. Kapsler eller tabletter er ofte forsinkede i deres passage gennem spiserøret. Meget ætsende belægninger, direkte medicinskade og dårlig øsofageal clearance af piller kan føre til akut inflammation. Øsofagusskader opstår, når det ætsende indhold af et lægemiddel forbliver længe nok i spiserøret til at forårsage slimhindeforandringer. Indtagelse af medicin ved sengetid eller uden væske er en almindelig årsag til øsofagitis. Der bør være mistanke om muligheden for lægemiddelrelaterede skader i alle tilfælde af øsofagitis, brystsmerter og dysfagi. Anamnese og gastrointestinal endoskopi vil bekræfte diagnosen. Behandlingen er understøttende, selv om syrereduktion ofte anvendes som supplement. Denne gennemgang afspejler det aktuelle vidensniveau på dette område.

Leave a comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.