A nyelőcső gyógyszer okozta sérülése a nyelőcső panaszainak gyakori oka. A “pille-indukált” oesophagitis bizonyos gyógyszerek lenyeléséhez kapcsolódik, és az erozív oesophagitis számos esetét teszi ki. Eddig több mint 70 olyan gyógyszerről számoltak be, amelyek nyelőcsőbetegségeket idéznek elő. Az esetek több mint 50%-ában az olyan antibakteriális szerek, mint a doxiciklin, a tetraciklin és a klindamicin a kórokozók. Egyéb gyakran felírt, nyelőcsőkárosodást okozó gyógyszerek közé tartozik az aszpirin (acetilszalicilsav), kálium-klorid, vas-szulfát, kinidin, alprenolol és különböző szteroid és nem szteroid gyulladáscsökkentők. Sok orvos és még több beteg azonban nincs tisztában ezzel a problémával. A kapszulák vagy tabletták általában késve haladnak át a nyelőcsövön. Az erősen maró bevonatok, a közvetlen gyógyszersérülés és a tabletták rossz nyelőcsőürítése akut gyulladáshoz vezethet. Nyelőcsőkárosodás akkor következik be, ha a gyógyszer maró tartalma elég sokáig marad a nyelőcsőben ahhoz, hogy nyálkahártya elváltozásokat okozzon. A gyógyszerek lefekvéskor vagy folyadék nélkül történő szedése gyakori oka a nyelőcsőgyulladásnak. A gyógyszer okozta károsodás lehetőségére minden nyelőcsőgyulladás, mellkasi fájdalom és nyelési zavar esetén gyanakodni kell. A kórtörténet és a gyomor-bélrendszeri endoszkópia megerősíti a diagnózist. A kezelés szupportív, bár a savcsökkentést gyakran alkalmazzák kiegészítésként. Ez az áttekintés az ismeretek jelenlegi állását tükrözi ezen a területen.

Leave a comment

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.