Drug-induced injury of the oesophagus is a common cause of oesophageal complaints. Door pillen veroorzaakte oesofagitis wordt in verband gebracht met de inname van bepaalde geneesmiddelen en is de oorzaak van veel gevallen van erosieve oesofagitis. Tot op heden is van meer dan 70 geneesmiddelen gemeld dat zij slokdarmaandoeningen induceren. Antibacteriële middelen zoals doxycycline, tetracycline en clindamycine zijn in meer dan 50% van de gevallen de veroorzakers. Andere vaak voorgeschreven geneesmiddelen die slokdarmletsel veroorzaken zijn aspirine (acetylsalicylzuur), kaliumchloride, ijzersulfaat, kinidine, alprenolol en diverse steroïdale en niet-steroïdale ontstekingsremmende middelen. Veel artsen en nog meer patiënten zijn zich echter niet bewust van dit probleem. Capsules of tabletten lopen vaak vertraging op bij hun passage door de slokdarm. Zeer bijtende omhulsels, directe medicijnbeschadiging en slechte slokdarmklaring van pillen kunnen leiden tot acute ontsteking. Slokdarmschade ontstaat wanneer de bijtende inhoud van een geneesmiddel lang genoeg in de slokdarm blijft om slijmvlieslaesies te veroorzaken. Het innemen van medicijnen voor het slapen gaan of zonder vocht is een veel voorkomende oorzaak van oesofagitis. In alle gevallen van slokdarmontsteking, pijn op de borst en dysfagie moet de mogelijkheid van beschadiging door geneesmiddelen worden vermoed. Anamnese en gastro-intestinale endoscopie zullen de diagnose bevestigen. De behandeling is ondersteunend, hoewel zuurreductie vaak als hulpmiddel wordt gebruikt. Dit overzicht geeft de huidige stand van kennis op dit gebied weer.

Reageren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd.