Läkemedelsinducerad skada på matstrupen är en vanlig orsak till besvär i matstrupen. ”Pill-inducerad” esofagit är förknippad med intag av vissa läkemedel och står för många fall av erosiv esofagit. Hittills har mer än 70 läkemedel rapporterats kunna framkalla oesofagala besvär. Antibakteriella medel som doxycyklin, tetracyklin och klindamycin är de skadliga ämnena i mer än 50 % av fallen. Andra vanligt förskrivna läkemedel som orsakar skador i matstrupen är aspirin (acetylsalicylsyra), kaliumklorid, järnsulfat, kinidin, alprenolol och olika steroidala och icke-steroida antiinflammatoriska medel. Många läkare och ännu fler patienter är dock inte medvetna om detta problem. Kapslar eller tabletter fördröjs ofta i sin passage genom matstrupen. Mycket kaustiska beläggningar, direkta läkemedelsskador och dålig rensning av tabletter genom matstrupen kan leda till akut inflammation. Skador i matstrupen uppstår när det kaustiska innehållet i ett läkemedel stannar tillräckligt länge i matstrupen för att ge upphov till slemhinneförändringar. Att ta läkemedel vid sänggåendet eller utan vätska är en vanlig orsak till esofagit. Möjligheten av läkemedelsrelaterade skador bör misstänkas i alla fall av esofagit, bröstsmärta och dysfagi. Historia och gastrointestinal endoskopi kommer att bekräfta diagnosen. Behandlingen är stödjande, även om syrareduktion ofta används som komplement. Denna översikt återspeglar det aktuella kunskapsläget på detta område.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.