Jag tog födelsekontroll i ungefär två år. Jag slutade ta det för ungefär 8 månader sedan på grund av hjärtklappning och svår huvudvärk. Jag blev avrådd från att ta preventivmedel på grund av min migrän, men eftersom mina menstruationer är så försvagande och slumpmässiga tänkte jag att fördelarna vägde tyngre än nackdelarna. Jag var tvungen att byta till tre eller fyra olika recept på grund av återkommande migrän. Efter ett tag på p-piller märkte jag av hjärtklappningen. Jag tänkte att jag var stressad eller att det var något i min livsstil. Hjärtklappningarna gick så långt att jag blev andfådd i ett par sekunder och fick en förkrossande smärta i bröstet. Jag blev rädd och slutade ta tabletterna. Hjärtklappningarna började sakta försvinna. Jag hade fortfarande några här och där, men inte alls som när jag tog p-piller. Nyligen har hjärtklappningarna gett mig problem igen. Jag har inte ändrat något och jag tar inga nya mediciner. Jag är visserligen lite mer stressad än vad jag är van vid, men jag tror inte att jag är tillräckligt stressad för att det ska påverka mitt hjärta. Kan detta vara en möjlig blodpropp? Kan preventivmedlet ha skadat mitt hjärta medan jag tog det? Jag vill verkligen inte slösa pengar på att gå till doktorn om det inte är något att oroa sig för. Tack för att ni tog er tid.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.